Podwodna Jaskinia Inazumi

Podwodnych jaskiń stalaktytowych jest na świecie mało. Jaskinia Inazumi (稲積水中鍾乳洞) jest nie tylko podwodna, ale też duża -€“ należy do największych jaskiń stalaktytowych w Japonii. Odkryta została niedawno, dopiero w roku 1976, przez ludność miejscową. Była trudno dostępna, nie nadawała się do zwiedzania, więc z myślą o turystach wydrążono tunele i w niektórych miejscach położono kratowane metalowe ścieżki.

Górna połowa jaskini leży nad, a dolna pod wodą. Wędruje się w tym podziemnym świcie pomiędzy mokrymi ścianami z piaskowca, mijając po drodze stalaktyty, nisze wypełnione przejrzystą wodą o dziwnej zielono-niebieskiej barwie i ziejące czernią dziury. Cisza panuje zupełna, czasami jedynie gdzieś kapie woda.

Wewnątrz jest cicho i dość ciepło, temperatura przez cały rok wynosi około 16˚C. Zimą była to bardzo miła niespodzianka. Na zewnątrz było zimno i wietrznie, ręce grabiały w rękawiczkach, a w jaskini było sucho i przyjemnie, można było zdjąć czapki i szaliki. Przy wejściu powitały nas trzy śpiące nietoperze :)

Jeśli ktoś chce zobaczyć Inazumi na własne oczy, tu znajdzie wszystkie potrzebne namiary, łącznie z godzinami otwarcia, mapą i cenami.