Sasamuta

Sasamuta (西寒多神社) to jeden z dwóch najważniejszych w całej prefekturze chramów shintoistycznych i pierwszy co do ważności w samym mieście Oita. Jest duży, w całości drewniany i aktualnie w bardzo dobrym stanie, bo go niedawno odbudowano. Słynie z festiwalu, który odbywa się na początku maja, w okresie rozkwitu kwiatów fuji, czyli glicynii chińskiej. Glicynia rośnie w Sasamuta w kilku miejscach, ale jedno drzewo bije na głowę wszystkie pozostałe. Imponuje rozmiarami: pień ma 230 cm w obwodzie, gałęzie zajmują powierzchnię 350 metrów kwadratowych. To całe fioletowe bogactwo kwiatów na zdjęciach to właśnie ta JEDNA WIELKA glicynia. Podobno ma około 470 lat. Jest oficjalnie zarejestrowana jako pomnik przyrody. Kiedy kwitnie, w Sasamuta przez trzy dni trwa klasyczny festiwal: z budami z ulicznym żarciem, tańcami kagura i tłumem ludzi. Kagura co roku są inne, dzięki czemu zwiedzający zawsze mogą liczyć na jakąś miłą odmianę w stosunku do roku minionego. O ile jednak budy z żarciem i tańce są niezmiennym elementem festiwalu, o tyle z glicynią różnie bywa. Czasem jest bujna i piękna, a czasem już w kwietniu zdąży rozkwitnąć i podeschnąć.

Malowniczy kamienny mostek zwie się Man'nenbashi (まんねんばし) i jest fotografowany sto razy na minutę – oczywiście w kombinacji z wiszącymi gałęziami :)

Jeśli ktoś chce zobaczyć słynną glicynię w Sasamuta, tu znajdzie wszystkie potrzebne namiary (niestety niczego nie udało mi się znaleźć po angielsku, tak że link jest japoński).