Teksty NIE o Japonii

 

Tutaj znajdują się teksty napisane dla portalu polska.pl, dotyczące ojczyzny kochanej i rodaków. Miłej lektury! :)

Polska Polsce nierówna

Żyjemy w kraju podzielonym. Polska „A” jest zasobniejsza i bardziej prestiżowa, Polska „B” – biedniejsza i niedoinwestowana. Co gorsza, podział ten stale się pogłębia: bogatsze województwa rozwijają się coraz szybciej, a biedniejsze zostają coraz bardziej w tyle. Problem narasta, a regiony mniej rozwinięte nie są w stanie samodzielnie go rozwiązać.

Polacy w Japonii

800 osób – niewiele, szczególnie w porównaniu z setkami tysięcy. Dlatego o polonii na Wyspach Japońskich nie wspomina się w dyskusjach politycznych czy prognozach ekonomicznych. Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej emigracja kojarzy nam się głównie w brakiem specjalistów na rynku budowlanym, ofertami tanich linii lotniczych i doniesieniami o kolejnych polskich sklepach w Londynie. Emigracja w obrębie Europy staje się coraz łatwiejsza, w Japonii osiedlają się tylko najwytrwalsi.

Słów kilka o polskim czytelnictwie

Narzekanie na niski poziom czytelnictwa w Polsce to już standard. Obraz, jaki roztaczają przed naszymi oczami ośrodki badań społecznych, jest zatrważający: przeciętny Polak czyta mało, książek nie tylko nie kupuje – ani w księgarniach, ani nawet w antykwariatach, ale też nie wypożycza ich z bibliotek. Czytają głównie ci, którzy muszą: uczniowie, studenci oraz ludzie zobligowani do poszerzania wiedzy w ramach wykonywanego zawodu. Dla dopełnienia tego obrazu zwykle dodaje się, że Polacy znacznie chętniej oddawali się lekturze za komuny, gdy książki były trudno dostępne, a teraz jest z każdym rokiem coraz gorzej. Zbyt brzydka jest ta wizja, by mogła być prawdziwa.

Unikatowe Podlasie

Podlasie – raj botaników i ornitologów cieszy się popularnością wśród zachwyconych cudzoziemców, którzy przyjeżdżają tu oglądać ostatnią w Europie pierwotną puszczę nietkniętą od stuleci ludzką ręką, żyjące na swobodzie żubry i łosie, jedną z zaledwie kilku na świecie rzek-labiryntów i wymarłe w innych rejonach kontynentu rośliny. W Polsce jednak Podlasie wciąż pozostaje niedocenione.

Stłuczona mozaika kultur

Jako pierwsza, w X wieku, dotarła na Podlasie ludność mazowiecka, a wraz z nią katolicyzm. W wieku XI pojawili się przybysze ze wschodu i prawosławie, w XV – Tatarzy i Żydzi, u schyłku XVI – unici. Podlasie od początku swego istnienia do roku 1939 nigdy nie było monolitem kulturowym, narodowościowym czy religijnym, co doskonale ilustrują dzieje Białegostoku – stolicy tego regionu. Dopiero II wojna światowa rozbiła wielokulturową mozaikę w drobny mak. Dziś, kilkadziesiąt lat po wojnie, nie ma po niej śladu.