Wodospad Chinda

Wodospad Chinda (沈堕の滝) zwany jest Niagarą Bungo albo Niagarą Ono, a to dlatego, że znajduje się niedaleko miasta Bungo-Ono i podobno przypomina Niagarę. Hmm, komu przypomina, temu przypomina ;) Niezależnie jednak od stopnia podobieństwa, nie należy mylić Niagary Ono (względnie Bungo) z Niagarą Oity (względnie Wschodu), czyli z innym niagaropodobnym wodospadem - Harajiri ;)

Chinda składa się właściwie z dwóch wodospadów. Większy ma 20 metrów wysokości i 100 szerokości i leży na rzece Ono. Mniejszy ma 18 metrów wysokości i 4 szerokości i leży na rzece Hirai.

Od jednego do drugiego wodospadu można przespacerować się 200-metrową promenadą, która (jakżeby inaczej w Japonii ;) ) porośnięta jest drzewami wiśniowymi, azaliami i klonami, tak żeby i wiosną, i jesienią krajobraz cieszył oczy. Do wodospadu nie da się podejść. Można sobie za to z bliska obejrzeć znajdujące się niedaleko ruiny zbudowanej ponad sto lat temu elektrowni.

Jeśli ktoś ma ochotę zobaczyć Chinda na własne oczy, tu znajdzie na niego namiary. Chinda nie jest zbyt znany, wszystkie strony z informacjami na jego temat, jakie udało mi się znaleźć, były japońskie, tak że link tym razem prowadzi do strony japońskiej.