Wodospad Harajiri

Wodospad Harajiri (原尻の滝) to najsłynniejszy chyba wodospad w prefekturze Oita. Leży w zaraz obok miasteczka o nazwie Ogata, na rzece Ono, i ma aż 120 metrów wysokości. Popularność zawdzięcza jednak nie tyle rozmiarom, co kształtowi: przypomina, mianowicie, Niagarę, i nazywany jest w związku z tym Niagarą Oity, Niagarą Wschodu lub Niagarą Azji Wschodniej (wedle różnych źródeł). Harajiri znajduje się na liście 100 najpiękniejszych wodospadów Japonii.

Niewątpliwie do popularności Harajiri przyczyniła się jego dostępność. Wodospad nie tylko leży obok drogi i rzut beretem od stacji kolejowej, ale też można go oglądać z góry, z dołu, z naprzeciwka i z boków. Jedynie od spodu się nie da ;) Z góry najlepiej oglądać wodospad w porze deszczów, kiedy woda w rzece Ono przybiera. Wtedy można sobie stanąć na drodze biegnącej nad wodospadem (barierek brak), patrząc na wodę rwącą tuż obok z dużą siłą przed siebie, wiedząc, że jakby się tak człowiek potknął i wykopyrtnął, to wleciałby do tej wody, a dwa metry dalej to już by sobie swobodnie pikował w dół razem z wodospadem. U podnóża wodospadu znajduje się małe jeziorko, więc w sumie można założyć, że miałoby się jakieś szanse. Małe, raczej. Jak pora jest niedeszczowa, w rzece i wodospadzie wody jest mało, stąd też widok z góry jest mniej poruszający.

Poza tym Harajiri można podziwiać od frontu, z wiszącego drewnianego mostu. Z mostu też można zrobić klastyczne zdjęcie pocztówkowe, jeśli akurat nikt po moście nie idzie i jeśli nie wieje, bo jeśli ktoś idzie albo wieje, to mostem buja.

Można też zleźć z mostu schodami prowadzącymi do jeziorka u stóp wodospadu i popatrzeć sobie na Harajiri z dołu. Zbyt blisko podejść się nie da, ale i tak widok to bardzo przyjemny. Przy czym, podobnie jak z widokiem z góry, deszcze dobrze robi wodospadowi na malowniczość. Kiedy jest sucho, Harajiri zaledwie ciurka ;)

Zaraz obok Harajiri stoi brama torii, dla której warto przy wodospadzie poczekać do zapadnięcia zmroku. Torii jest w Japonii mnóstwo, ale ta jest wyjątkowo pięknie usytuowana: kiedy padają deszcze i Ono przybiera, jej filary stoją w wodzie. W zapadającym niebieskim zmroku wygląda to tak, jakby brama płynęła.

Jeśli ktoś chce zobaczyć Harajiri na własne oczy, tu znajdzie wszystkie potrzebne namiary.