Wodospad Jion

Wodospad Jion (慈恩の滝) jest dwupoziomowy, jego łączna wysokość to 30 metrów. Na przestrzeni dobrych kilku metrów otacza go coś na kształt wodnej zawiesiny. Zimą pewnie nie jest to najprzyjmniejsze zjawisko, ale wiosną, gdy słońce solidnie przygrzewa, otaczająca wodospad mgiełka nie robi krzywdy, a wygląda bardzo nastrojowo. I sprawia, że okoliczne WSZYSTKO pokrywa się warstwą mchu, a co najmniej glonów. Przykładem drzewo rosnące w pobliżu, obrośnięte sznurami mchów, oraz tablica z napisem €žWODOSPAD JION€, powoli zatracająca czytelność.

Przy słonecznej pogodzie przed wodospadem nieustannie unosi się niewielka tęcza. A poza tym Jion można obejrzeć sobie od spodu! Pod wodospad prowadzi kamienna ścieżka, bardzo wygodna. Można sobie kucnąć dokładnie naprzeciw spadającej wody i podziwiać sobie wodospad od środka :) Bardzo przyjemne miejsce!

Obok Jionu wisi też bardzo zachęcająca tablica, na której zaznaczone są inne okoliczne wodospady i atrakcje w rodzaju kół napędzanych wodą. Zwabiliśmy się i pojechaliśmy obejrzeć zawartość mapy na własne oczy. Bardziej pojechaliśmy niż obejrzeliśmy, jak się okazało. Wodospady i atrakcje owszem, są, ale albo niedostępne zupełnie (trzebaby iść korytem rzeki, żeby się doń dostać), albo mało dostępne (można wodospad zobaczyć z dużej odległości, z góry, w dużej mierze zasłonięty lasem), albo całkiem nieaktualne (po kole wodnym zostały tylko kamienne zawiasy). I chyba mało odwiedzane, wnioskując po stanie tablic informacyjnych, widocznych na dwóch ostatnich zdjęciach w galerii.

Jeśli ktoś chce zobaczyć Jion na własne oczy, tu znajdzie wszystkie potrzebne namiary.